Pazar
Sağanak Yağışlı
17°C | 21°C
Pazartesi

16°C | 20°C

Parçalı Bulutlu
|

BELEDİYE BAŞKANIMIZ BARIŞ AYHAN AMERİKA ZİYARETİ SONRASINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BELEDİYE BAŞKANIMIZ BARIŞ AYHAN AMERİKA ZİYARETİ SONRASINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sinop Belediyesi ile Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği birlikteliğiyle Sinop Dünya pazarına açılıyor.

 Belediye Başkanımız Barış Ayhan,  Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in de içinde bulunduğu heyet ile birlikte bir dizi görüşme yapmak ve konferanslara katılmak üzere organize edilen ve dokuz gün süren Amerika seyahati sonrası açıklamalarda bulundu.

Gerçekleşen ziyaretin önemine değinen  Belediye Başkanımız Barış Ayhan her geçen gün Sinop’u daha iyi yerlere taşıyacak girişimlerde bulunacaklarını söyledi.
Başkanımız Barış Ayhan yaptığı açıklamada; ‘’Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz, Belediye Başkan Yardımcımız Aydın Hakan Sönmez,  Belediye Meclis Üyelerimiz,  çok değerli Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği yönetimi, iş adamları ve gençlerimizden oluşan 24 kişilik heyetle New York ve Washington’da organize edilen konferanslara katılmak, bir dizi görüşmeler yapmak üzere Amerika’da ziyaretlerde bulunduk. Hiçbir sponsor ya da kurum kaynağı kullanmadan, tamamen gönüllülük esasıyla bir araya gelen bu heyet Sinop ortak gayesinde buluştu.  Sinop’u daha iyi yerlerde görmek için, amacı Sinop olan herkesle el ele verip her geçen gün daha fazla çalışacağız’’ dedi.

 Sinop’un tarihsel dokusunun zenginliğine değinen Belediye Başkanımız Barış Ayhan Dünya’da arkeologların Sinop’a verdiği önemi belirtti. Ayhan;
‘’Mavisiyle yeşiliyle, muhteşem doğasıyla dikkatleri üzerine çeken Sinop tarih boyunca da birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizde çoğu yerde Bizans, Roma, Osmanlı kalıntıları bulunurken; Sinop’ta ilk kolonistlerin, ilk yerleşimci halkın kalıntıları gün yüzüne çıkıyor. Bu sebeple Sinop, arkeologların ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz yıl Chicago’daki Uluslararası Dünya’nın zirve Arkeoloji konferansında Efes, Göbekli Tepe ve Çatalhöyük’ten sonra Sinop konuşuldu. Sinop’ta uluslararası kazı alanı var ve bu alan belediyemize ait, bizim amacımız belediyemizin de bu önemli kazıda paydaş olmasıdır. Daha önceden jeolojik ve sismik çalışmaları gerçekleştirildiği için noktasal şekilde kalıntıların yeri biliniyor. Öyle bir miras ki Sinop’ta Tunç Çağı’na kadar uzanan bir tarihi konuşuyoruz. Amerika ziyaretimizde de Sinop’a çağ atlatacak ve kaderini değiştirecek bu uluslararası kazının devamını sağlayacak girişimlerde bulunduk. İlk olarak New York’ta Prof Owen Doonan ve Prof Alexander Bauer ile Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin birlikte organize ettiği Sinop History And Archaeology isimli panele katıldık, daha sonra Washington’da  yine derneğimiz, Owen Doonan ve yerleşik Sinoplular ile birlikte organize edilen Sinop Tarih ve Arkeoloji Paneli'ne katılım sağladık. Bu paneller ve görüşmeler sonucunda özellikle Amerika’da New York Üniversitesi, Washington Üniversitesi ile temasa geçmek isteyen gençlerimiz, araştırma yapmak isteyen öğrencilerimiz için de bir atılım gerçekleştirmiş olduk ’’ cümlelerini kullandı.        


Amerika gezisinde mesleğinde büyük başarılara imza atmış Sinoplular ile görüşerek Sinop’u konuştuklarını sözlerine ekleyen Belediye Başkanımız Barış Ayhan; ‘’ Sinoplular olarak büyük potansiyele sahibiz. Dünya’nın her yerinde gerek yaptıkları projelerle, gerekse kariyerleri ile gurur kaynağımız olan hemşehrilerimiz var. Amerika gezimizde hepsi ile bir araya gelemesek bile, Dünya Bankası’nda ve IMF ‘de görev yapan dört hemşehrimizle Sinop’u konuştuk. Çalışmalarıyla adlarından söz ettiren; Dünya Bankası Asya Bölüm Başkanı Serdar Yılmaz, Dünya Bankası Üst Düzey Ekonomisti Erkin Yalçın, Dünya Bankası Ekonomisti Serkan Tekneci ve İMF Üst Düzey Ekonomisti Özgür Demirkol ile Sinop’a finansman yaratmak, projeler üretmek ve kamuoyu oluşturmak üzere bir araya geldik, fikir alışverişinde bulunduk. Heyetle yapılan paneller sonrasında gayet samimi bir ortamda Sinoplu hemşehrilerimizle Belediye Başkan Yardımcımız Aydın Hakan Sönmez, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İsmet Damaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz dar toplantılarda, Sinop'a geri dönüşümsüz kredi alabilmek, Sinop'u tanıtabilmek, Sinop'un yarınını şekillendirebilmek adına görüşmeler yaptık. Sinop’la ilgili planlarımızı, gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimizi masaya yatırdık.  Kültür ve sanat anlamında Sinop'a destek vereceğini belirten  Washington Üniversitesi Öğretim Görevlisi Almula Camdereli ile yapılacak olan festivaller, kampanyalar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.
Dünya Bankası’nda yönetim kurulu masasında 16 yaşında bir Sinoplu gencimizden başlayarak Milletvekilimizle, iş adamlarımızla, belediye meclis üyelerimizle, belediye çalışanlarımızla, heyecanımıza ortak olan Türk dostlarımızla Sinop’u konuştuk. Sinop’a yapılacak olan projeler için Dünya Bankası’ndan; İzmir, Denizli ve Bursa gibi geri dönüşümsüz yardım almak istiyoruz. Devlet kaynaklarımızın dışında, yerel kaynaklarımızı kullanmadan alacağımız finansman ile çığır açacak projelere imza atmayı, Sinop Belediyesi’nin ve Sinop’un Dünya’ya açılmasını istiyoruz.  Yaptığımız ve yapacağımız görüşmelerle, gerçekleştireceğimiz projelerle Sinop’un yarınına yön vermek istiyoruz’’ sözleri ile cümlelerine son verdi.

  

Copyrigt © 2018 SİNOP BELEDİYESİ