İlimiz bir spor kenti demek yanlış olmaz. İlimizde 27 branşta her yıl lisanslı sporcu yetiştirilmektedir Tescilli kulüp sayımız 30'dur. Bununla birlikte okul müsabakaları Sinop'ta ilgiyle takip edilmektedir.

a Federasyonların İlimizde Yapılan Faaliyetleri
1-BİLARDO Bilardo Federasyonunun 2004 Yılı Faaliyet Programında yer alan Türkiye Bilardo Federasyonu Kupası 3 Bant Bilardo Şampiyonası 3 Ayak Müsabakası 30 Kasım 02 Aralık 2004 tarihleri arasında İlimize Atatürk Spor salonun da yapılmıştır. Türkiye'nin ilk 16 sının katılımıyla gerçekleştirilen 3.Ayak Bilardo Müsabakasında Semih SAYGINER Şampiyon olmuştur. İlimize 11 hakem 6 federasyon görevlisi ve 16 sporcu toplam 33 kişi iştirak etmiştir.
2-TAEKWONDO : Taekwondo Federasyonu başkanlığının 2005 Yılı Faaliyet Programında yer alan Poomse Şampiyonası 26/27 Mart 2005 tarihleri arasında ilimiz Atatürk Spor Salonun da yapıldı.Türkiye genelimde 350 sporcu katıldı.Dereceye giren sporcular Milli Takıma çağrılarak Avrupa Şampiyonasına katılacaklardır. İlimiz adına yarışan Ali Kemal USTABAŞ Yıldızlarda ve küçüklerde Türkiye Şampiyonası olmuştur. Rasim ÖZALP 6. olmuştur.

3-BADMİNTON Ünivesitelerarası Spor Federasyonunun 2005 Yılı faaliyet Programında yer alan Üniversitelerarası Badminton B Kategorisi Grup Birinciliği Müsabakaları 4/6 Nisan 2005 tarihleri arasında ilimiz Atatürk Spor salonun da yapılmıştır. Müsabakalara ; Yüzüncüyıl Ünv, Ondokuz Mayıs Ünv., Mersin Ünv. , Ankara Ünv. ODTÜ Ünv.İnönü Ünv., Hacettepe Ünv. , Polis Akademisi katılmışlardır. Müsabakalar 20 hakem - 25 idareci - 138 sporcu toplam 182 kişi katılmıştır.

4-BASKETBOL : Basketbol Federasyonun Başkanlığının Faaliyet Programında yer alan Küçük Bayanlar Basketbol Grup Eleme Müsabakaları 11/15 Nisan 2005 tarihleri arasında İlimiz Atatürk Spor Salonun da yapılmıştır.

İstatistikler
2004/ 2005 Sezonun da ilimizde 19 Spor Branşında 755 İl Müdürlüğümüz 206 Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzüre Tesislerimizde 961 adet resmi müsabaka gerçekleşmiş, bu müsabakalarda 1036 hakem görev yapmış Bilardo,Badminton , Taekwondo , Basketbol, Güreş 5 grup yapılmış,9 spor branşında da daha grup ve Türkiye Şampiyonası yapılacak olup bugüne kadar yapılacak olan Grup Müsabakalarında İlimize 641 sporcu idareci ve antrenör gelmiş yapılacak olan diğer gruplarda da İlimize 1500 kişinin daha geleceği beklenmekte olup , İlimizden de diğer İllerdeki grup müsabakalarında da 321 sporcu gitmiştir.
2004 - 2005 Sezonun da çeşitli Federasyonların programları doğrultusunda İlimizde Bilardo, Badminton, Taekwondo Basketbol Grup ve Türkiye Şampiyonası yapılmıştır.641 kişi İlimizi ziyaret etmiştir.

Güreş - Voleybol-Step Aerobik-Hentbol-Yelken-Triatlon -Sualtı branşlarında da grup, yarı final ve Türkiye şampiyonası yapılacak olup ,İlimizi 1500'nin ziyaret etmesi beklenmektedir.

Tescilli kulüp sayımız 30.
KULÜPLERİN İSİMLERİ:Ayancık Spor/ Gerze Spor /Gerze Esnaf spor-Atıcılık ve Avcılık Spor Kulübü,Köy Hizmetleri Spor-Boyabat Spor-

Gençlerbirliği Spor/ Erfelek spor/Boyabat belediye çeltik Spor-Türkeli Belediye Esnaf Spor/ Sinop Spor /Ayancık Cevizli Spor / Durağan Spor/

Gençlik Spor/ Gerze yelken İhtisas Kulübü/-Karadeniz Yelken İhtisas Kulübü/ Orman Spor/Türk Telekom Spor/Modi Spor/Eğitim spor/

Gerze Gençlik Gücü/Boyabat Esnaf Spor/Cumhuriyet İlk. Sp.Klb./Tersane Yelken Sp.Klb./Gazi İlk. SporSpor Klb Klb./Spastik Engelliler

Durağan Şehit Kadirler İlk. Okulu Sp. Klb./Fatih İlköğretim Okulu Sp.Klb./Gerze Atatürk İlköğretim Okulu Spor Klb/Ticaret Meslek Lisesi Sp. Klb.